برنج هاشمی

برنج صدری چیست

برنج صدری یکی از انواع برنج‌ ایرانی است که در استان گیلان مورد کاشت و برداشت قرار می‌گیرد. این گونه از برنج ایرانی دارای ارزش غذایی بالا و پروتئین خوب در برابر دیگر گونه های برنج ایرانی است. این نوع برنج در زمره برنج‌های دانه بلند ایرانی حساب می‌شود.

برنج صدری به ۳ دسته دم سیاه، دم زرد و دم قرمز تقسیم میشود که در حال حاضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت میشود.

انواع برنج صدری

برنج صدری بسیار خوش هضم و سبک است و بعد از میل آن به هیچ عنوان احساس سنگینی نخواهید داشت. این نوع
برنج بعد از پخت تا چند ساعت نرم می مانند که از ویژگی های بارز این برنج است.

برنج صدری دم سیاه

یکی از گران‌ترین برنج‌های ایرانی است و در کنار قد بلند و کشیده‌اش  مزه‌ای بسیار لذیذ دارد در حدی که حتی می‌توان آن را بدون خورشت سرو کرد.

برنج زرد دم استخوانی

این نوع برنج از برنج دم سیاه نیز قد کشیده‌تر است ولی از مزه و عطر برنج دم سیاه برخوردار نیست، بنابراین ارزان‌تر از نوع قبلی است.

برنج صدری دودی

برنج دودی صدری در واقع همان برنج دم سیاه این برند است که به صورت دودی به تولید می‌رسد. این فرایند سبب گران‌تر شدن این محصول می‌شود.

برنج صدری حسن سرایی

به این نوع برنج، برنج صدری ممتاز نیز می‌گویند. عطر و مزه این گونه برنج و ظاهر و مرغوبیت آن شباهت‌های بسیار زیادی با نوع برنج دم زرد دارد.
فروش عمده برنج هاشمی درجه 1

شکل ظاهری

جنس دانه این برنج گچی و تقریبا سفت و سخت می باشد طول دانه خام این برنج ۸.۷ میلی متر و بعد از پخت به ۱۱.۷ میلی متر می رسد.

قد برنج

برنج صدری طول زیاد و عرض کم، (ظاهری کشیده) دارد.

رنگ

این برنج رنگی سفید مایل به کرم دارد

پخت

عطر و طعم عالی دارد و بسیار خوش پخت است

شرایط نگه داری

لازم است جریان هوای ملایم در انبارهایی که برنج نگه داری می شوند وجود داشته باشد و این مکان ها هرسال تخلیه و ضد عفونی شوند. برنج صدری نسبت به باد بسیار حساس است و با جریان باد دچار ترک شده و هنگام پخت تبدیل به نیمدانه می شود.

برنج را در جای خشک نگهداری کنید و ترجیحا از سطح زمین فاصله دهید.

در مکان هایی از منزل یا انبار که رطوبت بالا دارد احتمال شپشک برنج بالا است. جهت اطمینان خاطر میتوانید چند حبه سیر درون ظرف یا گونی برنج یا در انبارها لا به لای برنج قرار دهید تا از نزدیکی هر گونه حشره جاوگیری کند.

اگر برنج شما شپشک زد نگران نباشید. برنج را درون هوای آزاد پهن کنید و مقداری نمک روی آن بپاشید. بعد از یک روز برنج را جمع و مصرف کنید.